S, Ş, K! bu harfler varsa sıkıntı olabilir!

S, Ş, K! bu harfler varsa sıkıntı olabilir!
banner206
banner279

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) hizmet dökümlerinde S, Ş, K gibi harflerin olması sigortanın ve hatta emekliliğin iptaline kadar yol açabilir. İnternetten ya da E-Devlet'ten hizmet dökümüne bakıldığında sigorta prim listesinde S, Ş, K gibi harfler varsa bunların ciddiye alınması gerekiyor.

Resmi belgelerde yapılan küçük detayların büyük sonuçları olabiliyor ve dikkat edilmeyen bu gibi detaylar zaman zaman büyük mağduriyetler doğurabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümünde SGK, S, Ş, K gibi harflerle bazı hizmet dökümlerini kodluyor.

İş yeri olan vatandaşların hizmet dökümlerinde bu harflere dikkat etmesi gerekiyor. Keza bu durumda bazı sigortalar ve hatta emeklilikler bile iptal edilebiliyor.

SGK sahte sigortalı bildirimini engellemek için bazı kriterler çerçevesinde iş yerlerini sahte, şüpheli ve kontrollü olarak tanımlamaktadır. Bu tanımlar S (Sahte iş yeri), Ş (Şüpheli iş yeri) ve K (Kontrollü iş yeri) harfleri ile kodlanmaktadır. Peki bu harfler ne anlama geliyor birlikte bakalım.

Hizmet dökümünde gördüğünüz 'Ş' harfi, sizi sigortalı bildiren iş yerinin şüpheli iş yeri kapsamında olduğu ve iş yeri hakkında denetim/inceleme yapılacağı anlamına gelir.

Bir işyerine 'Ş-Şüpheli' kodu konulduktan sonra, bu iş yeri hakkında denetim süreci başlatılır. Denetim, bu iş yerinden sahte sigortalı bildiriminde bulunup bulunulmadığının tespiti amacıyla yapılır.

Denetim sonuçlanıncaya kadar iş yerinin 'Ş' olan kodu değiştirilmez, denetim sonucuna göre, sahte sigortalı bildirimi yapıldığı tespit edilirse 'Ş' kodu, 'S' (sahte iş yeri) olarak değiştirilir ve bu iş yerinden yapılan sahte hizmet bildirimleri iptal edilir.

Herhangi bir sorun olmadığı anlaşılırsa 'Ş' kodu tamamen kaldırılır ve bu iş yerinden yapılan hizmet bildirimleri geçerli kabul edilir. Denetimin ne kadar sürede sonuçlanacağı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değildir.

Ancak denetim sonuçlanmadan da, bu iş yerinden bildirilen sigortalılar, yani hizmet dökümünde 'Ş' harfi bulunan sigortalılar emeklilik talebinde bulunabilir, hatta aylıkları da bağlanır.

Ancak denetim sonucunda bildirilen hizmetlerin sahte olması nedeniyle iptal edilmesi sonucu emeklilik hakkını kaybedenlerin aylıkları kesilir ve yersiz ödenmiş olan aylıklar geri istenir.

'Ş' harfi ile gösterilen iş yerlerinden adınıza yapılan bildirimler fiili çalışmanıza dayanıyorsa, endişe edilecek bir durum yoktur.

Eğer bu harfleri görmüşseniz hemen panik olmaya gerek yok. En yakın SGK'ya giderek durumu öğrenebilir, inceleme sonucunu takip edebilirsiniz.

- Bir iş yerinde fiilen çalışmadan kendinizi orada sigortalı göstermeyin. Bir yakınınızı da bu şekilde sigortalı göstermeyin.

- Fiili çalışmanın sigorta için şart olduğunu unutmayın.

- İş yeri sahibiyseniz kimseye 'hatır sigortası' yapmayın.

- Fiilen çalışmayan kimseleri iş yerinizde çalışıyormuş gibi bildirmeyin. Sonuçta primler silindiği gibi siz de ceza alırsınız.

- Piyasada sizi sigortalı yapmak vaadiyle dolaşan dolandırıcılara kanmayın. Bunlara paranızı kaptırmayın. Sık sık hizmet dökümünüzü inceleyip primlerinizi kontrol edin.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142