Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizinde 500 baz puan artışa gitti.

Politika faizi böylece yüzde 35'ten yüzde 40'a yükseldi.

Fakire yükleniyor diyenlere ters köşe yaptı Fakire yükleniyor diyenlere ters köşe yaptı

MERKEZ BANKASI FAİZİ 500 BAZ PUAN ARTIRDI

Merkez Bankası karar metninde, Ekim ayında bir miktar gerileyen manşet enflasyonun son Enflasyon raporu'nda sunulan görünümle uyumlu seyrettiğine dikkat çekildi. "Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin başladığına işaret etmektedir" denildi.

Karar metninde, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş kaydedildiğine de işaret edildi. "Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir. Dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artması, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözlenmektedir. Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirmiştir" ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası, parasal sıkılaştırma hızının yavaşlatılacağını ve sıkılaştırma adımlarının kısa bir zaman diliminde tamamlanacağını belirtti.

"Parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir" denildi. haber7.com